Virüsler, casus yazılımlar ve ağ tehditleri yanısıra; ısı, nem, hava akımı, duman ve elektrik gibi çevresel faktörler IT ekipmanları için aynı derecede yıkıcı olabilir ve bir şirket operasyonunu durma noktasına getirebilir. Uzak Ağ dolapları üzerinde bilgi sahibi olmak için ortam izlem sistemi size kolaylık sağlayacaktır. Bir şeyler yanlış gittiğinde size e-posta, SNMP, SMS veya sesli arama alarmları ile durumdan bilgi sahibi olabilirsiniz.. Açık kapalı çıkışları ile farklı cihazların kontrolu operasyonlarınızı kolaylaştıracak başka bir özellik olarak sunuluyor.

İzleme Alanları

SICAKLIK

Ortam izleme sistemi , çoklu olarak sıcaklık sensörleri içerir. Bu sensörler ortaya çıkan ısıyı ölçmek için üst, orta ve kişisel istek olarak konumlandırılmalıdır. Sanayi tipi klima sisteminin emiş ve üfleme deliklerine konumlandırılan sensörler verimliliği ölçmek için idealdir.

NEM

Yüksek nem, statik elektrik ile ilgili sorunlar neden olabilir. Ayrıca olumsuz nem seviyeleri elektronik bileşenler üzerinde korozyona yol açabilir.

HAVA AKIMI

Su ve nem sensörleri, soğutma ekipmanları içinde olan bir sızıntı, sel ile gelen su baskınları, izlenilen yerden yakın geçen atık veya su boruları sızıntısının izlemesi için gereklidir. Su sensörleri katta en alçak noktaya (su birikintisi olabilecek yerlere) yerleştirilir. Ayrıca klima yoğunlaşma tepsileri taşma riskine karşı su sensörleri ile izlenmelidir.

GERİLİM

Gerilim sensörleri hat gerilimi durumunu izler. Kesintisiz güç kaynaklarının performansını ölçmek gerekli bir çözümdür.

KAPILAR

Bir kapının açılmasını ve kapanmasını izlemek için kuru-kontak sensörler oda giriş noktalarına, sunucunun rack kapaklarında ve UPS dolapların kapılarına monte edilmelidir.

DUMAN

Merkezi yangın söndürme sistemleri elektrik kapanmalarını tetikleyebilir. Bu alarmlar BT personelinin bir uyarı sistemine bağlı değildir. Kullanılacak bu duman sensörü ile önceden müdehale şansı oluşabilir.

GÖZETİM

Yöneticiler ortamdan görüntü almak isteyebilirler. Böylece gerçek zamanlı veri merkezinden görüntü alınabilir .

GÜÇ (ELEKTRİK)

Elektrik arızaları ve bir kesintisiz güç kaynağı (UPS) sunucuları ne kadar çalıştırabileceğini bilmek önemli bir BT gereksinimidir. Bu tip arızalar şebekeden beslenen klima ekipmanlarının kapanmasına neden olabilir. Bu durum ortamın ısınması sonrası ve kesilme ile birlikte Sistem odasındaki cihazların çözümü zor arızalara maruz kalmasını sebep olabilir. Bu kötü durumları engellemek için ideal bir çözümdür.